Хвороба Ебола (рані-ше називалася "геморагічна лихоманка Ебола") - гостра вірусна висококонтагіозна хвороба, що викликається вірусом Ебола, та характеризується високою летальністю (50 - 90%). У природі резервуаром вірусу є, головним чином, кажани та мавпи. Вірус Ебола був вперше виявлений у 1976 р. в районі річки Ебола на території теперішньої Демократичної Республіки Конго. Відтоді спалахи цієї хвороби періодично з'являються в ряді африканських країн.
Натепер велика епідемія цієї хвороби спостерігається в Західній Африці (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія, Сенегал) із числом за-хворілих понад 3 тис. осіб (померло понад 1,5 тис. хворих). Перший хворий заразився від інфікованої тварини. Надалі має місце передача вірусу від людини до людини.
Вірус поширюється в результаті прямого контакту (через пошкоджену шкіру або слизові оболонки) з кров'ю і біологіч-ними рідинами хворої людини (сеча, фекалії, слина, блювота і сперма) або через контаміновані вірусом об'єкти (наприклад, медичні голки, деякі предмети щоденного вжитку).
Людина, що була в контакті з хворим, може захворіти через 2-21 день (часто 8-10 днів). Ознаками захворювання є лихоманка (швидке підвищення температури тіла до 38,6°С та вище), сильний головний біль, біль у горлі, м'язові болі, блювання, діарея, біль у животі, можуть спостерігатися кровотечі різної локалізації або гематоми інколи висип на шкірі.
Інфікована людина стає заразною за умови наявності у неї симптомів захворювання. При видужанні, коли зникають симп-томи, людина перестає виділяти вірус за виключенням статевого шляху передачі, оскільки вірус може знаходитися у спермі чоловіків протягом 3 місяців (їм рекомендується утримуватися від статевих контактів або використовувати презервативи протягом 3 місяців).
У разі появи лихоманки (температура тіла 38,6°С та вище) та симп-томів: головний біль, м'язові болі, діарея, блювання, біль у горлі, біль у животі або нез'ясовні синці чи кровотечі - необхідно відразу звернутися за медичною допомогою. Обмежити контакти з іншими людьми дорогою до лікаря, не відвідувати більш ніяких об'єктів, крім лікувального закладу.
Після повернення з тих країн, де зараз спостерігається епідемія хвороби Ебола, слід звернути увагу на своє здоров'я та слідкувати за ним протягом 21 дня (щонайменш щоденно проводити термометрію).
У разі появи в цей період симптомів описаних вище - необхідно застосувати марлеву пов'язку (з 4 - 5 прошарків марлі) та відразу звернутися за телефоном за медичною допомогою.
Необхідно обов'язково попередити лікаря про перебування протягом попередніх 21 днів у країнах Західної Африки.
Світлана КОЛЬЧЕНКО, помічник лікаря епідеміолога відділу держсанепіднагляду у Гайворонському та Ульяновському
районах.
|